Lodowce w Himalajach topnieją w zastraszającym tempie

Coraz szybciej topniejące lodowce w Himalajach zagrażają dostępowi do wody pitnej dla milionów mieszkańców Azji, ostrzegają naukowcy. Lód w Himalajach topnieje w tempie, którego nie obserwowano w tych górach nigdy wcześniej. Wszystkiemu winne są zmiany klimatu.

Lodowce w Himalajach topnieją rekordowo szybko
Lodowce w Himalajach topnieją rekordowo szybko Frank Bienewald / ContributorGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badanie przeprowadzone zostało przez Uniwersytet w Leeds. Badacze stwierdzili, że w ostatnich dekadach lodowe góry w Himalajach topniały dziesięć razy szybciej niż od ostatniego powiększenia się lodowca, które nastąpiło 400-700 lat temu. Ten okres jest nazywany jest "małą epoką lodowcową".

Naukowcy porównali szacunkowy rozmiar lodu z tej epoki z aktualnymi danymi. Okazało się, że prawie 15 tys. himalajskich lodowców straciło 40 proc. swojej powierzchni, topniejąc z 28 tys. km kwadratowych do 19,6 tys. km kwadratowych, które można zaobserwować dzisiaj.

Lodowce w Himalajach topnieją przez zmiany klimatu, zagrażając okolicznym mieszkańcom
Lodowce w Himalajach topnieją przez zmiany klimatu, zagrażając okolicznym mieszkańcomBloomberg / ContributorGetty Images

Topniejące lodowce podnoszą poziom mórz

Szacuje się także, że w Himalajach ubyło od 390 do 586 km sześciennych lodu. To tyle, ile razem zawiera się dziś w Alpach, Kaukazie i Skandynawii. Topniejący lód podniósł poziom mórz i oceanów na całym świecie o 0,92-1,38 mm.

Nasze badania jasno pokazują, że lód z himalajskich lodowców topnieje w tempie, które jest co najmniej 10 razy wyższe od średniej z ostatnich wieków.
mówi dr Jonathan Carrivick, jeden z autorów badania

- To przyspieszenie tempa nastąpiło w przeciągu kilku ostatnich dekad i jest powiązane ze zmianami klimatu spowodowanymi działalnością człowieka - dodaje badacz.

Himalaje. Lód zagraża mieszkańcom Azji

Himalaje to najwyższy łańcuch górskich na Ziemi. Ma ponad 2,5 tys. km długości i 250 km szerokości. Góry rozciągają się na teren takich krajów jak Tybet, Pakistan, Indie, Nepal i Bhutan. Lodowce w Himalajach zajmują ok. 10 tys. km kwadratowych. Występują głównie wokół wielkich masywów górskich i najwyższych szczytów takich jak Mount Everest.  

Himalaje są trzecim największym skupiskiem lodowców na świecie. Zaraz przed nimi są Antarktyda i Arktyka.

Szybsze topnienie lodowców w Himalajach ma wpływ na życie milionów mieszkańców Azji. Od rzek takich jak Brahmaputra, Ganges czy Indus zależy jakość upraw rolniczych, są one także ważne dla energetyki. Topniejące lodowce podnoszą poziom rzek, co może mieć katastrofalne skutki.

Źródło: EurekAlert, Uniwersytet w Leeds

Katastrofalne zmiany klimatyczne – na co musimy się przygotować?eNewsroom
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas