​Filipiny: Ewakuacje w stolicy po ulewnych deszczach

Z powodu monsunowych deszczy, domy musiało opuścić 14 tys. Filipińczyków. Nad krajem przechodzą dwa tajfuny - Fabian i Cempaka.

article cover
MARK R. CRISTINOPAP/EPA
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Po ulewach podtopione zostały niżej położone dzielnice stolicy kraju, Manili. Mieszkańców przeniesiono do lokalnych centrum pomocy powodzianom.

"Apelujemy do mieszkańców dotkniętych żywiołem części miasta o zachowanie ostrożności i czujności, a także o ścisłe stosowanie się do wytycznych lokalnych władz" - napisał w komunikacie wydanym w sobotę Harry Roque, rzecznik prezydenta Rodriga Duterte.

Ulewy i występujące niezależnie od nich tajfuny wywołały szereg powodzi w Azji, w tym w Chinach oraz Indiach. Zdaniem agencji Reuters, intensywność tych zjawisk rodzi pytania o zmiany klimatyczne, które wywołała działalność człowieka.

Filipiny, które składają się z 7,6 tys. wysp, co roku nawiedza około 20 silnych burz tropikalnych. Zdaniem klimatologów, dalsze nagrzewanie się Oceanu Spokojnego może sprawić, że takich zjawisk będzie więcej, i będą one jeszcze bardziej intensywne.

MARK R. CRISTINOPAP/EPA

Wokół Manili, w której mieszka 13 mln osób, zniszczonych zostało wiele dróg, które stały się nieprzejezdne dla mniejszych pojazdów - informuje Reuters. "Ministerstwo robót publicznych i autostrad prowadzi prace nad przywróceniem ruchu na drogach, które uległy zniszczeniu z powodu podtopień i lawin błotnych" - zapewnia rzecznik prezydenta Filipin, ale usuwanie szkód zajmie sporo czasu.

Poszkodowane przez powodzie zostały także inne części kraju. W prowincji Mindoro Orientalne, która leży we wschodniej części wyspy Mindoro, "niektóre domy zostały zalane aż po sam dach". Powiedział o tym gubernator prowincji Humerlito Dolor w rozmowie ze stacją radiową DZMM.

To jednak nie koniec problemów. W sobotę Manilę i region stołeczny nawiedziło trzęsienie ziemi o magniturze 6,7. Nie spowodowało większych zniszczeń, nie stwierdzono także ofiar śmiertelnych. Jednak trzęsienie pogorszyło sytuację humanitarną.

Z podtopieniami i powodziami boryka się także inny kraj wyspiarski - Indonezja. Z powodu coraz częstszych podtopień i obniżającego się poziomu gruntów, władze podjęły decyzję o przeniesieniu stolicy z Dżakarty, która leży na wyspie Jawa, na Borneo. Zmiany klimatu spowodowały, że miasto, w którym mieszka 10 mln ludzi, przestaje być zdatne do życia. To także problem dla całej wyspy, na której mieszka 130 mln ludzi.

MARK R. CRISTINOPAP/EPA
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas