Czerwiec jednym z najgorętszych w historii pomiarów

W Europie miniony czerwiec był drugi, jeśli idzie o wysokość temperatury odkąd prowadzone są pomiary. W Ameryce Północnej pobił dotychczasowe rekordy.

Dziecko chłodzące się w wodzie w Waszyngtonie.
Dziecko chłodzące się w wodzie w Waszyngtonie.JIM WATSONAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak podaje Copernicus Climate Change Service, średnie temperatury w czerwcu w Ameryce Północnej były o 0,15 st. Celsjusza wyższe niż średnia dla tego miesiąca z 2012 r., który był dotąd rekordowy. Średnia temperatura z ostatniego miesiąca była także wyższa niż ta z okresu 1991-2020, co dostarcza kolejnego dowodu, że emisje gazów cieplarnianych przyczyniają się do wzrostu temperatur.

Efekty upałów w Ameryce Północnej były druzgocące. Wioska Lytton w Kolumbii Brytyjskiej trzykrotnie pobiła w czerwcu rekord najwyższej temperatury w historii pomiarów w Kanadzie. Ostatecznie wyniósł on 49,6 stopni Celsjusza, poprzednio to było 45 st. w 1937 r. Lytton spłonęła prawie całości kilka dni po temu w wyniku nagłego pożaru lasu, który przeniósł się na tereny zabudowane.

W Europie drugie miejsce

Dodatkowo w Kanadzie w ciągu czterech dni rekordowych upałów zmarły co najmniej 233 osoby, co stanowi około stu zgonów ponad średnią dla czterodniowego okresu. Więcej.

W Europie natomiast jedynie czerwiec 2019 r. był cieplejszy od tegorocznego. Tu przeczytasz więcej. Temperatury były także ponadprzeciętnie wysokie w północno-zachodniej oraz południowej Afryce, w części Bliskiego Wschodu, Chinach oraz dużej części Azji Południowo-Wschodniej.

Wysokie temperatury w arktycznej Syberii doprowadziły do wczesnego rozpoczęcia się sezonu pożarów w tamtym regionie. Globalnie czerwiec 2021 r. był czwartym najcieplejszym czerwcem w historii. Gorętsze były tylko w 2016, 2019 i 2020.

Źródło: New York Times, Reuters

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas