Polacy wyhodowali wyjątkowe algi do zadań specjalnych

Polskim naukowcom udało się wyhodować zupełnie nowy szczep alg. Jest to tak zwany ekstremofil, czyli organizm potrafiący funkcjonować nawet w najbardziej wymagających warunkach. Badacze przewidują, że polskie mikroalgi mogą mieć szereg zastosowań i sprawdzą się w „misjach specjalnych” od przemysłu paliwowego aż po badania naukowe.

Na Uniwersytecie Warszawskim opracowano nowy szczep alg, który może być wykorzystywany w szeregu zastosowań, takich jak oczyszczanie ścieków czy produkcja biopaliw
Na Uniwersytecie Warszawskim opracowano nowy szczep alg, który może być wykorzystywany w szeregu zastosowań, takich jak oczyszczanie ścieków czy produkcja biopaliwmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zespół naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego wyhodował nowy szczep ekstremofilnej mikroalgi. Potencjalnie można ją wykorzystać na wiele sposobów: w przemyśle paliwowym, farmaceutycznym, w ochronie środowiska, a także w fundamentalnych badaniach - genetyce, biologii i ewolucji komórki.

Algi, które oczyszczają ścieki i są źródłem paliwa

Nowy szczep mikroalgi to krasnorost, którego unikatowe właściwości mogą służyć w różnych obszarach gospodarki. Alga może być bogatym i niedrogim źródłem dużych ilości biomasy wykorzystywanej do produkcji biopaliw. Biomasa może też potencjalnie służyć jako naturalne źródło paliwa wodorowego.

Krasnorost sprawdzi się też podobno w oczyszczaniu środowisk wodnych i ścieków ze związków metali ciężkich. Jeszcze inne zastosowanie może on znaleźć w przemyśle farmaceutycznym, który opracowuje leki oparte na masowej produkcji selekcjonowanych białek z medium o wysokiej zawartości siarczanów, azotanów i fosforanów - na przykład szczepionek bazujących na mRNA.

Odkrycie to wynik udanych prac badawczych prowadzonych w ubiegłym roku w Centrum Nowych Technologii UW pod kierunkiem prof. Joanny Kargul z Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych. Eksperymenty polegały na poddawaniu wybranego gatunku krasnorostu, Cyanidioschyzon merolae 10D, kilkuetapowemu procesowi adaptacji do neutralnego pH.

Organizm odporny na ekstremalne warunki

- To wyjątkowy gatunek algi, która świetnie radzi sobie w ekstremalnych warunkach wodnych, gdzie występuje szereg silnie toksycznych czynników. W naturze alga ta bytuje w gorących, kwaśnych źródłach pochodzenia wulkanicznego o pH zbliżonym do zera i temperaturze ponad 50 stopni Celsjusza - wyjaśnia prof. Joanna Kargul z CeNT UW.

Badacze z UW hodowali komórki C. merolae 10D, stopniowo zmieniając warunki wodne poprzez zwiększanie pH. W wyniku serii eksperymentów okazało się, że w bardzo krótkim czasie algi wykształciły ewolucyjne zmiany regulacji swoich genów i zaadaptowały się do bytowania w pH zbliżonym do neutralnego, w temperaturach od 18 do 45 stopni Celsjusza.

- Nie tylko wyhodowaliśmy nowy szczep krasnorostu ze zmienioną regulacją ekspresji genów, ale także opracowaliśmy metodę jego pozyskiwania. Co ważne, nowy szczep algi można bez problemu hodować w warunkach środowiskowych charakterystycznych dla naszego rodzimego klimatu - dodaje prof. Joanna Kargul.

Wyhodowany szczep alg wytwarza składniki, które potencjalnie można wykorzystać m.in. w przemyśle paliwowym. Są wśród nich nienasycone wolne kwasy tłuszczowe, proteiny i wielocukry. Pozyskane organizmy mogą też jednak pomóc w bioremediacji, oczyszczaniu ścieków z metali ciężkich oraz ich odzyskiwaniu.

Mrożone owoce i prysznic. Belgijskie zoo pomaga zwierzętom w czasie upałówAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas