Pianka poliuretanowa zrobiona ze słomy

Co roku na świecie, jako odpad produkcji zbóż, powstają 734 mln tony słomy pszenicznej. Badacze z Uniwersytetu w Kordobie znaleźli dla niej całkiem nowe zastosowanie - produkcja pianki poliuretanowej.

article cover
Pexels.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pianki poliuretanowe stosuje się masowo m.in. w przemyśle meblarskim, samochodowym, tekstylnym oraz, jako rozmaite materiały izolacyjne, kleje, kity czy spoiwa. Wytwarzane są one zwykle z produktów ubocznych ropy naftowej.

W badaniu opublikowanym w magazynie "Polymers" naukowcy opisują nową technologię wytwarzania pianki poliuretanowej z odpadów pszenicy. Po upłynnieniu ich można otrzymać poliole, związki chemiczne kluczowe dla reakcji, w wyniku której powstają pianki poliuretanowe.

Dotąd w wyścigu o zastąpienie pochodnych ropy w tym procesie głównym kandydatem był olej rycynowy. Esther Rincón, jedna z autorek opublikowanego właśnie badania, wyjaśnia, że problem z olejem roślinnym polega na tym, że "nie zapewnia on całkowitej twardości i suchości po wystawieniu na działanie powietrza".

Autorzy badania proponują więc zastąpienie pochodnych ropy po połowie olejem rycynowym i słomą. - Udało nam się uzyskać bardzo pożądane parametry w produkcji pianki, przetwarzając 96 proc. słomy z niemal maksymalną wydajnością - wyjaśnia Esther Rincón. Dodatkowo, jak zaznacza, uzyskano wyższy poziom biodegradowalności, niż osiągany przez inne produkty obecne na rynku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas