​Kolejna spółka dołącza do energetyki jądrowej w Polsce

PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę na rozwój technologii jądrowej. Jej efektem ma być powstanie spółki, która wybuduje małe i mikro reaktory atomowe.

Coraz więcej spółek chce wybudować małe reaktory jądrowe w Polsce
Coraz więcej spółek chce wybudować małe reaktory jądrowe w Polsce123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną między Synthos Green Energy a PKN Orlen. Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy przy współkontroli, spółka która będzie inwestować, rozwijać, współpracować w zakresie technologii nuklearnych, czyli mikro i małych reaktorów atomowych - ogłosił we wtorek podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak podkreślił prezes PKN Orlen, koncern jest już koncernem multienergetycznym, jednak by się rozwijać, decyzje muszą być podejmowane "tu i teraz".

- W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy spółki Skarbu Państwa do odważnego inwestowania, do ambitnej polityki, która będzie przekładała się na konkurencyjność polskiej gospodarki - podkreślił wiceminister Maciej Małecki.

Zdaniem Obajtka, ta decyzja "to milowy krok w strone rozwoju małych reaktorów jądrowych w polskiej gospodarce".

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski 2040, w 2033 r. w Polsce ma ruszyć pierwszy blok elektrowni jądrowej. Na razie nie wiadomo, gdzie powstanie, jednak rząd wstępnie wskazał na Pomorze, lub Bełchatów. Do budowy dużych elektrowni jądrowych zgłosili się Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy. Z kolei małe elektrownie jądrowe chcą wybudować m.in. spółki należące do Zygmunta Solorza oraz Michała Sołowowa.

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas