10 ekologicznych zawodów przyszłości

Kanadyjski magazyn "The Tyee" zadał pytanie kilkunastu ekspertom, jakich miejsc pracy można się spodziewać w gospodarce o zerowej emisji netto. W ten sposób wybrał 10 profesji, które będą niezwykle istotne w nowej przyszłości wolnej od emisji gazów cieplarnianych.

Już teraz jest coraz więcej ofert w tzw. zielonej energetyce
Już teraz jest coraz więcej ofert w tzw. zielonej energetycepixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Neutralność klimatyczna oznacza równowagę między emisjami CO2 a pochłanianiem zawartego w atmosferze dwutlenku węgla za pomocą różnego rodzaju pochłaniaczy - na przykład roślin lub znajdujących się jeszcze w fazie eksperymentalnej urządzeń. W skrócie: żeby osiągnąć neutralność klimatyczną, nie możemy emitować więcej gazów cieplarnianych, niż jest usuwanych z atmosfery przez procesy naturalne czy technologiczne.

Według ekspertów zapytanych przez "The Tyee" bardzo pożądanymi zawodami w nowej bezemisyjnej przyszłości będą:

1. Pracownik fabryki domów na linii montażowej 

Aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń, będziemy musieli radykalnie zmienić sposób budowania nowych domów.

Według Alexa Bostona, dyrektora wykonawczego programu Renewable Cities i współpracownika Morris J. Wosk Centre for Dialogue na Simon Fraser University przyszłością jest budowanie domów na liniach montażowych, gdzie firmy mogą lepiej zarządzać kosztami, jakością i odpadami. Ściany, podłogi i inne części domu mogłyby być montowane w fabryce, a następnie wysyłane i składane jak klocki Lego.

2. Audytor energetyczny 

Według Bostona nie należy spieszyć się z burzeniem obecnych budynków, aby zbudować bardziej ekologiczne, ponieważ najbardziej ekologiczny dom to ten, który już został zbudowany.

Ale starsze domy nie spełniają wymogów, jeśli chodzi o efektywność energetyczną i istnieje duży rynek dla audytorów, którzy mogą określić te nieefektywności i pomóc właścicielom domów lub zarządcom budynków poprawić ich wykorzystanie energii.

3. Modernizator statków 

Mowa tu o doposażeniu frachtowców i tankowców w baterie lub silniki hybrydowe, co zmniejsza emisję spalin i zanieczyszczenie hałasem.

Modernizację będą musiały przejść m.in. statki. Część z nich ma być napędzana wodorem
Modernizację będą musiały przejść m.in. statki. Część z nich ma być napędzana wodorem Stanislaw Bielski/REPORTEREast News

4. Technik pojazdów elektrycznych

Clean Energy Canada twierdzi, że sektor transportu ekologicznego będzie jednym z największych sektorów ekologicznych w ciągu następnej dekady. Oznacza to mnóstwo pracy dla techników specjalizujących się w pojazdach elektrycznych.

5. Inżynier środowiska specjalizujący się w nietradycyjnych źródłach paliwa

Wszyscy słyszeliśmy o wykorzystaniu energii ze słońca lub wiatru, ale co ze śmieciami, odchodami lub padliną zwierzęcą? Raport Clean Energy Canada z 2019 roku przewiduje, że w ciągu następnej dekady przemysł przetwarzania odpadów na paliwo będzie rósł siedem razy szybciej niż reszta gospodarki kraju.

6. Audytor emisji

Czyli zajmowanie się mapowaniem emisji firm i tworzeniem planu dojścia do zerowej emisji netto.

7. Księgowy ds. środowiska

Księgowi środowiskowi specjalizowaliby się w obliczaniu kosztów zanieczyszczeń i korzyści płynących z przejścia na ekologię.

Już teraz inwestorzy domagają się od firm informacji odnośnie ich wpływu na środowisko
Już teraz inwestorzy domagają się od firm informacji odnośnie ich wpływu na środowiskoLeszek Kotarba/East NewsEast News

8. Odnowiciel dzikiej przyrody

Według Jennie Moore z British Columbia Institute of Technology, jeśli mamy zamiar przejść na gospodarkę o niskiej emisji dwutlenku węgla i ustabilizować nasz klimat, musimy powstrzymać ekspansję człowieka i pomóc rodzimym roślinom i zwierzętom odzyskać ich siedliska. Umiejętności związane z odnową ekologiczną będą bardzo poszukiwane.

9. Rolnik agroekologiczny

Moore uważa też, że w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla, musimy sięgnąć po nowy standard znany jako agroekologia, który ma na celu poprawę relacji między roślinami, zwierzętami, ludźmi i środowiskiem.

Jednym z wyzwań dla rolnictwa będzie odejście od chowu klatkowego
Jednym z wyzwań dla rolnictwa będzie odejście od chowu klatkowegoTOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East NewsEast News

10. Sprzedawca w gospodarce o obiegu zamkniętym 

Sprzedawca w zmienionej gospodarce, w której odpady z jednej gałęzi przemysłu stają się paliwem dla innej. Tacy sprzedawcy będą musieli potrafić spojrzeć na odpady jak na szansę na stworzenie nowych materiałów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas