Niemcy przedłużą pracę elektrowni jądrowych?

Elektrownie jądrowe w Niemczech pokrywały w pierwszym kwartale roku 6% zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Czy mimo nieporozumienia pomiędzy niemieckimi partiami politycznymi atom się odrodzi, a żywotność trzech elektrowni zostanie wydłużona?

Energetyka jądrowa wróci do łask w Niemczech?
Energetyka jądrowa wróci do łask w Niemczech?pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Sondaże przeprowadzane u naszych sąsiadów pokazują, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i stopniowego zakręcania kurka z gazem, społeczeństwo widzi szansę w energetyce jądrowej. Debata nad utrzymaniem pracy elektrowni powróciła też w związku z niedostatecznym rozwojem OZE w kraju. W zeszłym miesiącu sondaż przeprowadzony przez RTL/ntv wykazał, że ok. 68% Niemców opowiada się za ponownym rozważeniem przedłużenia żywotności elektrowni jądrowych.

Niemiecka partia konserwatywna widzi możliwość zaspokojenia potrzeb energetycznych w przedłużeniu żywotności trzech elektrowni jądrowych. Partia Zielonych realizuje raczej idee antyatomowe, co skutkuje brakiem porozumienia w kwestii energetyki. Od dawna trwają dyskusje przeciwnych obozów politycznych.

Trzy elektrownie jądrowe

Po katastrofie jądrowej w Fukushimie w 2011 roku ówczesna kanclerz  Angela Merkel zobowiązała się do rezygnacji z energii jądrowej w miskie energetycznym. Obecnie trzy niemieckie elektrownie jądrowe mają zostać zamknięte do końca roku.

Co na to eksperci? Przedstawiciele partii Zielonych, reprezentujący Ministerstwa środowiska i gospodarki stwierdzili, że nie zaleca przedłużenia żywotności elektrowni. Decyzję argumentowano kwestiami prawnymi, ubezpieczeniowymi i normami bezpieczeństwa (brak infrastruktury koniecznej do utrzymania elektrowni). Politycy konserwatywnej opozycji CDU/CSU obwiniają Zielonych za opór rządu wobec zmiany stanowiska w tej sprawie, twierdząc, że jest to kwestia wyłącznie ideologiczna.

Francja: Kontrowersyjny atom. To przyszłość energetyki?Deutsche Welle

Zieloni dodali jednak, że przedłużenie nie pomogłoby w produkcji energii elektrycznej w kraju w nadchodzącej zimie. Przedłużenie pracy elektrowni byłoby opłacalne tylko w kwestii wydłużenia o co najmniej 5 lat, czyli do 2028 r.

Odpowiadając na obawy partii dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, TUEV, kontrolujący i certyfikujący systemy techniczne, powiedział, że z punktu widzenia bezpieczeństwa można kontynuować eksploatację trzech pozostałych elektrowni jądrowych.

Nord Stream i węgiel

Z powodu mniejszych dostaw rosyjskiego gazu wysyłanych przez gazociąg Nord Stream 1, rząd uruchomił rezerwowe elektrownie węglowe i włączył je do sieci.

Unia Europejska ma w przyszłym tygodniu opublikować zalecenia dotyczące sposobów zmniejszania zapotrzebowania na gaz przed i zabezpieczenia się przed zimą. Równocześnie  posłowie europarlamentu zagłosowali kilka dni temu za tym, aby elektrownie gazowe i jądrowe traktować jako zielone źródła energii. Część polityków chciała wyłączenia tych paliw z tzw. taksonomii, twierdząc, że będą one przeszkadzać w osiągnięciu celów klimatycznych.

źródło: Reuters

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas