Jak zmniejszyć ceny energii w Europie? Paliwa kopalne powodem wzrostów cen

Unia Europejska przygotowuje się na zmniejszenie rekordowo wysokich cen gazu. W planie jest m.in. wprowadzenie długoterminowych reform sektora energetycznego oraz rozróżnienie cen energii elektrycznej od gwałtownie rosnących kosztów gazu. Rządy krajów unijnych poszukują obecnie krótkotrwałych rozwiązań łagodzenia kryzysu.

Skład węgla w Gdańsku
Skład węgla w GdańskuGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ministrowie ds. energii z unijnych państw spotkają się 9 września i omówią kwestie dotyczące zmniejszania rosnących cen energii. Zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy najdotkliwiej odczuwają zawirowania geopolityczne i kryzys energetyczny. Ostatni rok stoi pod znakiem rekordowo wysokich cen gazu. Gaz zdrożał jeszcze bardziej po tym, jak Rosja zaczęła zakręcać kurek z surowcem i ograniczyła jego dostawy do Europy.

Reakcja na gigantyczne ceny

Europejskie rządy już dawno oskarżyły Moskwę o wykorzystywanie kwestii energetycznych do szantażu, jaki Rosja zaczęła stosować w odwecie na wsparcie Zachodu dla Ukrainy. Gazprom oficjalnie podaje, że przerwaniu dostaw gazu do Europy winne są problemy techniczne i sankcje nałożone na Rosję.

Zmiana systemów energetycznych w 27 krajach UE może być skomplikowana i będzie wymagała dużo czasu. Pomimo założeń zielonej transformacji, Europie trudno przestawić się ze spalania paliw konwencjonalnych na korzystanie z zielonych alternatyw. Sektor OZE stoi teraz przed wielką szansą. Obecnie rządy poszukują krótkotrwałych rozwiązań łagodzenia kryzysu.

Ceny energii elektrycznej i ceny gazu

Farmy wiatrowe, elektrownie jądrowe, węglowe, gazowe i inne źródła wchodzą w skład miksu energetycznego. W systemie energetycznym UE hurtową cenę energii elektrycznej ustala jednak najtańsze źródło energii. Oznacza to, że to elektrownie spalające paliwa kopalne wciąż ustalają cenę i odpowiadają za nagły wzrost kosztów energii elektrycznej.

Europosłowie z Czech sugerują, aby w związku z tym usunąć na pewien czas elektrownie gazowe z obecnego unijnego systemu ustalania cen energii elektrycznej. Wszyscy wytwórcy sprzedają swoją energię po tej samej cenie, ale wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych uzyskują większą marżę zysku. Ma to zachęcić do wzmożonych inwestycji w OZE. To kluczowe dla założeń klimatycznych Europy.

Ceny gazu poszybowały w górę, kiedy Rosja ograniczyła ilość surowca przesyłanego do Europy. Efektem było podniesienie cen produkcji energii z gazu w Europie, a to spowodowało również wzrost ogólnych cen energii. Na europejskie podwyżki paliw mają też wpływ i inne poszczególne zjawiska: dotkliwa susza (problemy z energetyką wodną), a także problemy krajów związane z awariami elektrowni jądrowych (Francja).

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że UE musi wyraźnie oddzielić cenę gazu od kosztów energii elektrycznej. Na razie mówi się o wprowadzaniu limitu cen gazu importowanego oraz tego wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej, oraz do chwilowego usunięcia elektrowni gazowych z obecnego unijnego systemu ustalania cen energii elektrycznej.

Nord Stream
Nord StreamGetty Images

Poszczególne kraje, takie jak Finlandia i Szwecja ogłosiły z kolei własne plany zmniejszenia kryzysu energii. Zaoferowały firmom energetycznym ogromne pieniądze, które mają zapobiec wycofywaniu się ich z rynków terminowych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas