Najlepsze naturalne sposoby na komary

Jak skutecznie pozbyć się komarów? To pytanie z pewnością zadaje sobie w ostatnim czasie wielu mieszkańców Polski. Jak się okazuje, aby zwalczyć niechciane owady wcale nie musimy wydawać pieniędzy na szkodliwe dla środowiska środki chemiczne. Najlepszą oręż do walki z komarami dała nam Matka Natura.

Najlepsze metody na komary
Najlepsze metody na komarypixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Jak walczyć z komarami?Polsat News

Sposobów na walkę z komarami są setki, lecz nie wszystkie cechują się wysoką skutecznością. Co więcej, niektóre z nich mogą spowodować niechciane skutki uboczne, których niewątpliwie chcielibyśmy uniknąć. Jak więc najlepiej walczyć z niechcianymi owadami?

Jak pozbyć się komarów?

Otóż jednym ze skutecznych sposobów jest posadzenie roślin, które swoim intensywnym zapachem odstraszają komary. Warto wyposażyć się na przykład w lawendę, koper włoski, plektrantusa czy kocimiętkę. Takie naturalne odstraszacze nie dość, że pomogą nam pozbyć się niechcianych gości, to jeszcze ozdobią nasze otoczenie.

Co więcej, możemy pozbierać kwiaty lub liście roślin i umieścić je w zwykłym naczyniu. Taki naturalny ekstrakt o intensywnym zapachu zadziała nadzwyczaj efektywnie, a ze względu na niewielki rozmiar, będziemy mogli go umieścić dosłownie wszędzie.

Natomiast w trakcie grilla przyda nam się liść laurowy.

- Dorzucić albo spalać osobno suszone liście wawrzynu szlachetnego, ten dym będzie także odstraszał komary - radzi Katarzyna Misiak z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk.

Zwierzęta zjadające komary

Oprócz flory w walce z komarami może pomóc nam również fauna, której niektórzy przedstawiciele tacy jak jerzyki, jaskółki czy sikorki uwielbiają zajadać się tymi owadami. Jedyne, co powinniśmy zrobić, to zaprzyjaźnić się z tymi stworzeniami.

- Zachęcamy do tego, żeby w swoich ogródkach montować na drzewach czy na miejscach wiszących gdzieś dosyć wysoko domki dla ptaków - mówi Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.

Poza jerzykami warto zaprzyjaźnić się również z... jeżykami.

- Każdej jesieni proponujemy zrobić kopczyk liści, w których może zadomowi się choćby jeż, który także zjada komary, który także żywi się owadami, i z pewnością będzie chronił nas przed tym, żeby tych komarów i owadów było jak najmniej w naszym otoczeniu - dodaje Gzowski.

Materiał wideo programu "Czysta Polska" Polsat News

"Wydarzenia": Prawdziwe wakacje w dziczy. Konno patrolują tereny Roztocza i pomagają turystomPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas