10 najbardziej wydajnych paneli słonecznych 2021 r.

Fotowoltaika błyskawicznie zmienia obraz polskich miast, miasteczek i wiosek. Dziś nikogo już nie dziwi widok paneli słonecznych na dachach. Ale co warto wiedzieć o panelach i jakie są najefektywniejsze?

Na rynku bardzo wiele firm oferuje instalacje fotowoltaiczne. Którą z nich wybrać?
Na rynku bardzo wiele firm oferuje instalacje fotowoltaiczne. Którą z nich wybrać?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jesteśmy świadkami prawdziwej, energetycznej rewolucji. Z roku na rok odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne, stają się coraz tańsze, lżejsze i bardziej efektywne. Przejście na energię słoneczną może przynieść wiele korzyści, od wyeliminowania miesięcznych rachunków za media po ograniczenie bezpośredniego wpływu na zanieczyszczenie środowiska i zmniejszenie wpływu na zmiany klimatu. Ale panel panelowi nierówny. O ich efektywności i generowanej przez nie mocy decyduje szereg czynników, w tym technologia wykorzystana do ich produkcji.

Co to jest wydajność paneli słonecznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych to parametr, który mówi, jaka część z padających na nie promieni słonecznych jest przekształcana w energię elektryczną. Słowem, wydajność 20 proc. oznacza, że jedna piąta padających na panel promieni produkuje prąd. Panel o wydajności 20 proc. i powierzchni jednego metra kwadratowego wytworzy w standardowych warunkach 200 kWh/rok.

Standardowe warunki to warunki laboratoryjne, w których panele są poddawane działaniu promieniowania słonecznego o wartości 1000 W/m2. W realnych warunkach ta wartość jest niższa lub wyższa, zależnie od intensywności światła słonecznego. Ten sam panel w ciepłych, słonecznych regionach wygeneruje 2000 kWh/m2 w rok, a w regionach o bardziej ponurym klimacie, np. w północnej Europie, zaledwie 175 kWh.

Historia współczesnych paneli fotowoltaicznych to historia zwiększania ich wydajności. Pierwsze opracowane zostały w 1954 r.  przez naukowców amerykańskich Bell Labs. Zbudowali ogniwa oparte na tanim krzemie (wcześniejsze prototypy urządzeń wytwarzających prąd ze światła potrzebowały drogiego selenu), które działały z niespotykaną wówczas wydajnością 6 proc. W kolejnych latach ogniwa były usprawniane, a ich wydajność rosła. W 1960 r. wydajność osiągnęła 14 proc., w 1970 r. przekroczyła 20 proc. Jednocześnie panele szybko taniały. W 1977 r. fotowoltaiczne ogniwo o mocy jednego wata kosztowało - w przeliczeniu 291 zł. W 2015 r. jego cena spadła do 1,3 zł.

Co decyduje o wydajności paneli?

O wydajności panelu decyduje zarówno to, jak zbudowane jest każde z ogniw, jak i to, jak skonstruowano zbudowany z nich panel. Różne materiały używane do produkcji krzemowych ogniw słonecznych - najczęściej cienkowarstwowy, polikrystaliczny lub monokrystaliczny krzem - mają różne wskaźniki wydajności.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wydajność panelu słonecznego, która obejmuje wzajemne połączenia ogniw, typ ogniwa i temperaturę całego urządzenia. Ilość energii, jaką produkuje system, zależy również od tego, jak ustawione są panele, od rodzaju używanego falownika i innych czynników.

Wybierając panele należy dokładnie rozważyć ich zalety
Wybierając panele należy dokładnie rozważyć ich zalety123RF/PICSEL

Które panele są najbardziej wydajne?

Biorąc pod uwagę te czynniki, portal EcoWatch opracował ranking najbardziej wydajnych paneli dostępnych obecnie na rynku. Warto jednak pamiętać, że postęp w tej dziedzinie jest naprawdę szybki i stale pojawiają się nowocześniejsze modele. Według portalu, najbardziej wydajne panele to:

PANEL WYDAJNOŚĆ MOC

SunPower Maxeon 3 22,6% 400W

LG NeON R 22% 380W

REC Alfa 21,7% 380W

FuturaSun FU M Zebra 21,3% 360W

Panasonic EverVolt 21,2% 370W

Trina Solar Vertex S 21,1% 405W

Jinko Solar Tiger Pro 6Rl3 20,7% 390W

Winaico WST-375MG 20,6% 375W

LONGi Solar Hi-MO 4 20,6% 375W

Q Cells Q.Peak DUO G9 20,6% 360W

Dlaczego wydajność jest ważna?

Wydajność ma duży wpływ na to, ile realnie energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna. Im bardziej wydajne panele, tym szybciej się zwracają. To szczególnie ważne tam, gdzie przestrzeń na ich instalację jest ograniczona, bo wyższa wydajność pozwala na generowanie tej samej energii z mniejszej powierzchni.

O ostatecznej produktywności twoich paneli decydują jednak także inne czynniki, na przykład instalacja i konstrukcja panelu, czy typ falownika. Dokonując wyboru warto też pamiętać o kwestiach takich, jak gwarancja, trwałość, czy sposoby finansowania oferowane przez dystrybutora.

Inne czynniki decydujące o wydajności paneli

Technologia budowy ogniw słonecznych i konstrukcja paneli są kluczowym, ale nie jedynym czynnikiem determinującym ich produktywność. Bardzo istotne są też:

  • Orientacja paneli słonecznych względem słońca
  • Temperatura zewnętrzna
  • Szerokość geograficzna
  • Pora roku
  • Zacienienie, na przykład przez drzewa
  • Brud i kurz

Nawet mniej wydajne panele lub instalacja o mniejszej powierzchni może działać efektywnie, jeśli tylko zostanie właściwie zaplanowana i zainstalowana w sposób, który minimalizuje wpływ czynników zewnętrznych.

INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas