Tyranozaur to przy nim pikuś. Badacze odkryli giganta z rekinimi zębami

Ok. 90 mln lat temu na terenie dzisiejszego Uzbekistanu grasował gigantyczny mięsożerny dinozaur z rekinopodobnymi zębami. Bestia ta mierzyła 8 metrów i ważyła tonę, co czyni ją dłuższą od afrykańskiego słonia i cięższą od bizona.

Czaszka karcharodontozaura (zdjęcie ilustracyjne).
Czaszka karcharodontozaura (zdjęcie ilustracyjne).CC BY-SA 2.0Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Takie wnioski naukowcy wysnuli z nowych analiz kości szczęki stworzenia, które zostało znalezione na pustyni Kyzył-kum w Uzbekistanie w latach 80. i trafiły do uzbeckiej kolekcji muzealnej. Naukowcy zwrócili na nie ponownie uwagę dopiero niedawno.

Badacze zwierzę nazwali Ulughbegsaurus uzbekistanensis od Uługa Bega, XV-wiecznego astronoma, matematyka i sułtana z terenów dzisiejszego Uzbekistanu.

Badaczy zaskoczył fakt, że dinozaur był znacznie większy - dwukrotnie dłuższy i ponad pięciokrotnie cięższy - od znanego wcześniej drapieżnika będącego na szczycie swojego ekosystemu: tyranozaura.

Zachowana w części kość szczękowa U. uzbekistanensis wystarczyła badaczom, by zasugerować, że zwierzę to było karcharodontozaurem, czyli dinozaurem o "rekinich zębach". Te drapieżniki były kuzynami i konkurentami tyranozaurów, których najbardziej znanym gatunkiem jest Tyrannosaurus rex.

Największy drapieżnik

Nowe odkrycie jest pierwszym dinozaurem tego gatunku odkrytym w Azji Środkowej. Paleontolodzy wiedzieli już, że w tym samym czasie i miejscu żył tyranozaur Timurlengia. Jendak Timurlengia, mierzący 4 m długości i ważący około 170 kilogramów był kilkakrotnie mniejszy od U. uzbekistanensis. To sugeruje, że to właśnie karcharodontozaur był drapieżnikiem znajdującym się na szczycie układu pokarmowego w tamtym regionie.

"Nasze odkrycie wskazuje, że karcharodontozaury były dominującymi drapieżnikami w Azji 90 mln lat temu" - napisał w mailu do portalu Live Science Kohei Tanaka, adiunkt w Graduate School of Life and Environmental Sciences na Uniwersytecie Tsukuba w Japonii.

Inny ogromny dinozaur został odnaleziony w czerwcu tego roku w Queensland w Australii. Mowa tu o nowym gatunku roślinożernego zauropoda - Australotitan cooperensis. Paleontolodzy oszacowali, że dinozaur ten miał od 5 do 6,5 metrów wysokości i 25-30 metrów długości. Wymiary tej "bestii" sprawiają, że jest ona największym dinozaurem, jakiego kiedykolwiek odkryto w Australii i jednym z pięciu największych na świecie.

Źródło: Live Science, Reuters

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas