Susza odkryła zagadkowe ruiny miasta. Były skryte pod wodą

Miasto z epoki brązu odkryte przez skutki ekstremalnej suszy. Starożytna osada sprzed 3400 lat skrywała się pod wodami irackiego Tygrysu.

article cover
Unsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
materiały prasowe

Ekstremalna susza, która w ubiegłym roku ogarnęła Irak, zmusiła miejscowe władze do podjęcia drastycznych działań. Aby uratować lokalne uprawy, Irakijczycy zdecydowali się niemal osuszyć zbiornik wodny tamy w Mosulu. Cofająca się woda odkryła jednak coś, czego się nie spodziewano: zagadkowe ruiny ze starożytności.

Susza odkryła ruiny miasta skryte pod wodami Tygrysu

Według informacji opublikowanej przez Uniwersytet w Tybindze, w odsłoniętym przez rzekę mieście znajdują się pozostałości pałacu i duże budynki, co sugeruje, że było to ważne centrum Imperium Mitanni w północnej Mezopotamii. To królestwo rządziło północnym dorzeczem Eufratu i Tygrysu od około 1500 p.n.e. do 1300 p.n.e.

Małe jerzyki pieką się żywcem w gniazdach. Wszystko przez upały - Zielona w INTERIA.PL
Niemieccy i kurdyjscy archeolodzy z kilku uczelni mieli zaledwie kilka miesięcy na zbadanie i udokumentowanie zaginionego miasto, zanim wody Tygrysu nie upomniały się po nie ponownie. Udało się stworzyć szczegółowe szkice ruin i znaleźć dobrze zachowane struktury wraz z tabliczkami z pismem klinowym.

Budynki znalezione w okolicy są wykonane z niewypalonej gliny, a wiele z nich ma kilkadziesiąt metrów wysokości i nadal jest w dobrym stanie. Obejmują one wieże, domy i wielopiętrowy budynek magazynowy.

Te ruiny sprzed 3400 lat ponownie są dziś pod wodą, ale w innych miejscach na świecie cofająca się woda ujawnia inne relikty historii i mroczne tajemnice. W lutym w Hiszpanii gwałtownie cofający się sztuczny zalew odsłonił ruiny wioski Aceredo, umyślnie zatopionej w 1992 r. po ukończeniu budowy tamtejszej zapory. A w zachodnich stanach USA cofające się wody jeziora Mead w Nevadzie ujawniły szereg ludzkich szczątków - najprawdopodobniej ofiar niewykrytych dotąd zbrodni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas