​Pomorskie: Dwa kąpieliska w Stegnie zamknięte z powodu sinic

Zakwit sinic sprawił, że zakaz kąpieli wprowadzono na dwóch morskich kąpieliskach w Stegnie oraz na kąpielisku gminnym w Przywidzu.

Niektóre z gatunków sinic są toksyczne i szkodliwe dla zdrowia
Niektóre z gatunków sinic są toksyczne i szkodliwe dla zdrowia123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z informacji podanych przez Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że ze względu na zakwit sinic w niedzielę w południe zamknięte są dwa morskie kąpieliska położone w Stegnie (Stegna I przy zejściu od ul. Lipowej oraz Stegna II przy zejściu od ul. Morskiej). Zakwity sinic utrzymują się też w jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko gminne przy ul. Jeziornej w Przywidzu.

W pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami, woda jest zdatna do kąpieli.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sanepid zwraca też uwagę, że korzystanie z kąpielisk w okresie pandemii COVID-19 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy zasadniczo szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. W związku z tym, w przypadku kąpielisk nadmorskich, których plaże miewają kilka kilometrów długości, i na które wstęp nie jest ograniczany, należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego od osób postronnych, zapewnienia co najmniej 4 metrów kwadratowych powierzchni na każdego użytkownika (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

Sanepid zaleca też m.in. korzystanie z własnego sprzętu turystycznego i przyborów toaletowych, takich jak koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas