Polacy coraz bardziej świadomi korzyści z OZE. 80 proc. chce odnawialnej energii

Najnowsze badania pokazują, że przytłaczająca większość Polaków chciałoby, żeby ich dom był zasilany prądem z odnawialnych źródeł. Zdecydowana większość z nas widzi, że czysty prąd jest dobry dla środowiska.

Większość Polaków chciałoby zasilać swój dom odnawialnymi źródłami energii
Większość Polaków chciałoby zasilać swój dom odnawialnymi źródłami energii123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

To wnioski z opublikowanego właśnie raportu "Co Polacy myślą o odnawialnych źródłach energii". Raport, oparty na badaniu przeprowadzonym na grupie 1000 respondentów, badał stosunek Polaków do nowoczesnych technologii energetycznych.

"Choć na dobrą sprawę przekonaliśmy się do OZE jako naród stosunkowo niedawno, w ostatnich latach liczba prosumentów dynamicznie się zwiększyła" - stwierdza cytowany w raporcie Michał Kitkowski, prezes spółki SunSol, która zleciła przeprowadzenie badania.

Z sondażu wynika, że niemal 80 proc. Polaków chciałoby, aby energia w ich domu pochodziła z OZE. Jedynie 5 proc. ankietowanych nie zdecydowałoby się na korzystanie z nich, a niespełna 16 proc. odpowiedziało, że nie wie, czy chciałoby, aby zasilane nimi było ich gospodarstwo domowe. Przyczyną jest najczęściej troska o środowisko.

Blisko 92 proc. ankietowanych ocenia, że rozwiązania OZE są ważne. Dla 72 proc. dlatego, że chronią środowisko. 58,1 proc. ankietowanych oceniło, iż OZE redukują globalne ocieplenie, a 46,6 proc. - że dają niezależność energetyczną. Niespełna 41 proc. wskazało na ekonomiczność OZE, a prawie 24 proc. na ich udział w redukcji strat wodnych. Tylko niecałe 3 proc. ankietowanych zapytane, czy zielona energia jest dla nich ważna, odpowiedziało przecząco, a 6 proc. nie była w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. 36,5 proc. respondentów ma świadomość pozytywnego wpływu zielonej energii na klimat.

Z badania wynika, że OZE kojarzą się Polakom przede wszystkim z fotowoltaiką. Wskazało ją prawie 44 proc. badanych. Na drugiej pozycji znalazła się energia wiatrowa (20,6 proc.). 16,8 proc. osób zadeklarowało, iż OZE kojarzą im się z bioenergią, a 2,9 proc. - z elektrowniami wodnymi i pompami ciepła.

Ankietowani w większości chcieliby pozyskiwać zieloną energię do swojego domu z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych (70 proc.). Na drugiej pozycji znalazły się pompy ciepła (30 proc.), a 20,6 proc. chciałoby czerpać energię z wiatraków. Niespełna 11 proc. skłaniałoby się ku elektrowniom wodnym, a 12 proc. nie zastosowałoby żadnego z wymienionych rozwiązań.

Dla części ankietowanych rozwiązania OZE wciąż są drogie (13,9 proc.). 7 proc. badanych zadeklarowało zaś, że nie ma dostatecznej wiedzy na ich temat.

INTERIA.PL
Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas