​Lasy z ochroną? Sejm odrzucił poprawki Senatu

Sejm zagłosował przeciwko poprawkom Senatu do nowelizacji ustawy o lasach oraz o ustawie o ochronie przyrody.

Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zdaniem resortu klimatu, przegłosowana nowelizacja jest odpowiedzią na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia uchybień legislacyjnych zgodnie z wymogami dyrektywy tzw. siedliskowej

Nowelizacje ustaw o lasach i ustawy o ochronie przyrody wróciły do Sejmu po tym, jak Senat przyjął swoje poprawki.

Senatorzy Koalicji Obywatelskiej podczas prac w komisjach zaproponowali m.in. wykreślenie odstępstwa od zakazów wobec gatunków objętych systemem ścisłej ochrony na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej. Senatorowie chcieli także, by gospodarka leśna wykonywana zgodnie z wymaganiami dobrej praktyki nie zwalniała z przestrzegania przepisów o ochronie przyrody. Poprawki poparło 96 senatorów, nikt nie głosował przeciw.

Mimo tak dużej zgody w wyższej izbie parlamentu posłowie odrzucili te poprawki.

Nowelizacja wprowadza m.in. wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Projekt doprecyzowuje także sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych, a także odległości co najmniej 25 m od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk, oraz miejsc pamięci narodowej i kultu religijnego, gdzie nie stosuje się cięć zupełnych.

W nowelizacji opisano także średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha lasu, oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.

W piątek Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pozytywnie zaopiniowała przyjęcie dwóch z trzech zgłoszonych przez Senat Poprawek. Mimo nie zgodził się na nie rząd.

- To zwyczajne psucia prawa, (...) próba przeniesienia rozporządzenia ws. dobrych praktyk leśnych na grunt ustawy - argumentował podczas piątkowych obrad komisji Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

Teraz nowelizacja ustawy trafi prezydenta. 

Tysiące kilometrów bezpiecznych podróży koleją.
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas