​Kongres Impact’21: Zyski w biznesie i dbanie o środowisko

Troska o klimat i ochronę środowiska odgrywa coraz większą rolę we współczesnym biznesie - uważają prelegenci Impact’21, zorganizowanego w Poznaniu kongresu.

Zrównoważony rozwój nie jest przeszkodą dla biznesu
Zrównoważony rozwój nie jest przeszkodą dla biznesuImpact'21materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Uczestnicy panelu dyskusyjnego "Jak zbudować lepszą przyszłość, odpowiadając na wyzwania teraźniejszości" rozmawiali o tym jak sprawić, aby rozwój biznesu był zrównoważony. Pomaga w tym polityka Environmental, Social and Corporate Governance (ESG), która wprowadza do korporacji kwestie środowiskowe i społeczne.

- Pracownicy oczekują, że wynagrodzenie będzie rosło, a inwestorzy chcą zwrotu z inwestycji, więc firma musi się rozwijać. Ale czasy się zmieniły. Stawiamy na zysk, ale patrzymy też na potrzeby wyższego rzędu z piramidy Masłowa - mówił w trakcie panelu Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.

Zdaniem Ciołkowskiego zarządzanie organizacjami stało się bardziej transparentne przez media społecznościowe. Jak podkreślił, "jeśli ktoś z nas jest nieautentyczny i nieszczery, o wszystkim możemy przeczytać w internecie".

Tomasz Suchański, prezes Żabka Polska, uważa, że ostatnie półtora roku zmieniło prowadzenie biznesu. Na znaczeniu zyskał e-commerce, a ten, kto dzisiaj nie myśli o cyfryzacji, "można powiedzieć, że nie myśli o przyszłości".

Prezes podkreślił także, że firmy odchodzą od "dawnego myślenia o budżetach". Radom Nadzorczym są przedstawianie różne scenariusze finansowe, w zależności od tego, co może się wydarzyć.

Zarówno klienci, pracownicy jak i całe społeczeństwo zaczęło wymagać od biznesu odpowiedzialności. Suchański podkreślił, że kwestia dbania o środowisko stała się jednym z kluczowych elementów strategii jego firmy.

- Epidemia pokazała, jak ważni są naukowcy, że to nie tylko ekscentryczni wariaci oderwani od rzeczywistości, ale ludzie, którzy pomagają przezwyciężać duże kryzysy - powiedział dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Z kolei zdaniem prof. Lidii Morawskiej z australijskiej Queensland University of Technology, jako społeczeństwo nadal nie rozumiemy, że można prowadzić firmę, jednocześnie dbając o środowisko i zdrowie ludzkie. - Te kwestie nie istnieją w oderwaniu od siebie i się nie wykluczają - mówiła prof. Morawska.

Naukowiec przypomniała, że z powodu wybuchu pandemii, zdrowie wygrywało z potrzebami biznesu. - Wskutek izolacji miast było mniej zachorowań i śmierci, ale biznes tracił: brak obrotu oznaczał brak dochodu - opowiadała.

Zdaniem prof. Morawskiej podobnie jest w kwestii zmian klimatycznych. Naukowiec przypomina, że kiedy zamykamy "dymiący zakład przemysłowy", może się wydawać, że wygrywa zdrowie, a biznes przegrywa. Jednak dzięki przechodzeniu na czystą energię, otwierają się nowe możliwości dla firm.

Budowa nowego świata i transformacja społeczeństwa, wraz z transformacją energetyczną, ma być "wspaniałą okazją biznesową". Prof. Morawska stwierdziła, że "larwa przemieni się w motyla".

Sprawiedliwa transformacja, a troska o pracownikaPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas