​Kolejny rekord ciepła w Irlandii Północnej

Termometry na zachodzie kraju okazały 31,3 st. Celsjusza. Rekord został pobity po raz drugi w ciągu zaledwie pięciu dni.

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Temperaturę odnotowano w miejscowości Castlederg. Ta była o 0,1 st. wyższa niż dotychczasowy rekord, który ustanowiono w sobotę w Ballywatticock. Z kolei wcześniejszy rekord wynosił 30,8 st. i pochodził z 1978 i 1983 r.

W ciągu ostatniej dekady w Irlandii Północnej pobite zostały rekordy najwyższej i najniższej temperatury. Według klimatologów to dowód na to, że w związku ze zmianami klimatu na naszej planecie jest coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Rekord chłodu padł w tym samym miejscu, co ostatni rekord ciepła - w Castlederg. W grudniu 2010 r. tamtejsze termometry pokazały -18,7 st. Celsjusza.

Do soboty w Irlandii Północnej obowiązują ostrzeżenia przed ekstremalnymi upałami, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Drugie ostrzeżenie, które ma obowiązywać do piątku, dotyczy południowo-zachodniej Anglii i większości Walii. Przed upałami ostrzega urząd meteorologiczny Met Office - brytyjski odpowiednik IMGW.

Pierwszy minister Irlandii Północnej i jego zastępca w swoim oświadczeniu wezwali mieszkańców do dbania o siebie w czasie "ekstremalnych upałów". Z kolei minister infrastruktury Nichola Mallon poprosiła, aby obywatele podróżowali tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Władze spodziewają się, że wysokie temperatury mogą spowodować opóźnienia na drogach i trasach kolejowych, jako że miejscami rozpuszczał się asfalt.

Wraz z końcem tygodnia upały mają zelżeć, jednak nie na długo. Wysokie temperatury mają wrócić do Północnej Irlandii w sierpniu.

Źródło: PAP, BBC News, Belfast Live 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas