Co konkretnie mają nam do powiedzenia młodzi klimatyczni aktywiści?

Zwykle mówi się o nich, gdy wychodzą na protesty. Młodzi aktywiści klimatyczni wykrzykują hasła, ale mają do powiedzenia zdecydowanie więcej. Przemawia przez nich wiedza, nadzieja na zmiany, ale także strach o to, jaki świat zostawiają im poprzednie pokolenia.

Protest Młodzieżowego Strajku Klimatycznego we wrześniu w Warszawie
Protest Młodzieżowego Strajku Klimatycznego we wrześniu w WarszawieAttila HusejnowAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Cykl Greenpeace Polska, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Zielonej Interii przed szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow.

Utrudniony dostęp do wody pitnej, większa podatność na choroby, fale upałów, ale także wyzysk czy utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji. To niektóre z konsekwencji zmian klimatu, o których można usłyszeć, gdy pojawia się temat globalnego ocieplenia. O tym, jak konkretnie to wszystko przekłada się na życie dzieci, nie tylko w odległej przyszłości, ale także już dziś - wyjaśnia Małgorzata Lach. Cały artykuł tutaj.

Światowa Organizacja Zdrowia nazywa kryzys klimatyczny "największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości", tymczasem zanim ten kryzys na dobre u nas zagościł, w Polsce na tysiąc osób przypada zaledwie dwóch lekarzy. To oznacza, że wraz z ocieplaniem planety problem już dziś niewydolnej służby zdrowia będzie się tylko nasilał. Kto odczuje go najmocniej i z jakiego dokładnie powodu - o tym Laura Gosiewska. Cały artykuł tutaj.

Ludzie hodują zwierzęta od tysięcy lat. Dlaczego teraz miałoby to być problemem? Najkrótsza odpowiedź kryje się w fakcie, że współczesne sposoby produkcji żywności odpowiadają za około 20 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, ale to także cierpienie zwierząt, utrata bioróżnorodności i niedola rolników z małych gospodarstw. Dla Zielonej Interii pisał o tym Franciszek Nowak. Cały artykuł tutaj.

Czy to, co mam w szafie może niszczyć klimat? Okazuje się, że szybka moda to aż 10 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych, ogromna nadprodukcja śmieci i zużycie niewyobrażalnych ilości wody. To także problemy związane z łamaniem praw człowieka i praw pracowniczych w każdym z elementów łańcucha produkcji. Dlaczego tak to wygląda, wyjaśniała Aleksandra Taran. Cały artykuł tutaj.

Wyłączasz światło, gdy go nie potrzebujesz? Jesz mięso? Używasz plastikowych słomek? O tym, że takie pytania słyszał zapewne każdy, kto działa na rzecz ochrony klimatu pisał u nas Mateusz Orzechowski i wyjaśniał dlaczego zadawanie ich jest bardzo wygodne dla polityków i międzynarodowych koncernów, a młodzi aktywiści nie dają się nimi zbywać i nie będą chodzić na zorganizowane akcje sadzenia drzewek. Cały artykuł tutaj.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas